Sanat Ne Yapar?

Sanat bizi daha önce tanışmadığımız duygularla tanıştırır. Kitabın son sayfasını okurken, resmin çizgilerinde dolaşırken, müziğin melodisine kendini bıraktığında ortaya çıkan yeni duygular ile tanıştırır.

Sanat bizi yeni insanlarla tanıştırır. Müzisyenin aşık olduğu adam, ressamın yarattığı insanlar, yazarın can dostu ile tanıştırır.

Sanat bizi doğa ile tanıştırır. Kitap yaprağın usul usul düşüşüyle, müzik rüzgarın sesiyle, resim ağacın kıvrımlarıyla tanıştırır.

Sanat bize asıl gerçeğin nerede olduğunu gösterir. Asıl gerçek notalarda, tellerde, tuşlarda, fırçalarda, boyalarda, kağıtlarda, kalemlerde, düşüncelerde, fikirlerde der. Düşüncesiz, fikirsiz sanat yapmak imkansızdır.

Sanat bize düşünmeyi öğretir. İlk bakışta hiçbir şey ifade etmeyen resmi sorgulamaya başlarsan sana ne anlattığını görürsün. Müziği duyduğunda dinlersen melodiler, notalar, sözler düşüncelerine girer; onları düşünmeye başlarsın. Kitaptaki kelimeler tek tek girer düşüncelerine. Hepsini bir bütün olarak düşünmeye başlarsın bir süre sonra.

Sanat bize bizi öğretir. Sanat sadece bir ayna değildir. Aynalar bize dışımızı gösterir. Sanat bize içimizi gösterir, düşüncelerimizde dolaşır, duygularımızda dolaşır, hepsini harmanlar ve en sonunda bizi bize götürür. Kendimizi tanıtır bize.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sokaklar

Monad

Soyutlanmak